![](/wp-content/uploads/2016/08/faethon_-239.jpg)
Ένας αγαπημένος αγώνας, σε ένα πολύ όμορφο μέρος, ξέρω ότι κάθε χρόνο το ραντεβού θα έχει δοθεί στον Κοκκινοπηλό Ελασσόνας.
Αρχικά θα αναφερθώ στην διαδρομή. Η οποία είναι όντως αρκετά απαιτητική, μια διαδρομή που για περίπου 30χλμ κινείται πάνω απο τα 2.000μ υψόμετρο. Η αίσθηση που σου προσφέρει όμως να τρέχεις σε αυτό το ύψος και στο απαιτητικό πετρώδες ανάγλυφο του Ολύμπου είναι εξαιρετική, νιώθεις ημίθεος τρέχοντας τις κορυφογραμμές αυτές. Η θέα πραγματικά πολύ όμορφη τόσο στο ξημέρωμα ανεβαίνοντας τις π΄ρωτες κορυφές και αντικρίζοντας τον Θεσσαλικό κάμπο, όσο και όταν φτάνουμε στην κορυφή Σκολιό 2911μ και αντικρίζουμε τα καζάνια Ολύμπου και τις ορθοπλαγιές του Μύτικα και του Στεφανιού. Η θέα σε ακολουθεί σε όλο το κατέβασμα από την κορυφή μέχρι να αφήσεις την κορυφογραμμή.
![](http://4.bp.blogspot.com/-fnzjhyK7-Dc/V6zC0ScYksI/AAAAAAAACoM/HM2FJhNt6hEsPMme_ennpIUAEt0ly-DLACLcB/s1600/27703187614_14cf01f0c2_o.jpg)
Η τροφοδοσία του αγώνα θεωρώ πλήρης παρότι αρκετοί σταθμοί είναι δυσπρόσιτοι και γίνεται χρήση μουλαριών για να μπορέσουν να στηθούν.
![](http://3.bp.blogspot.com/-ctAQDBIhrYU/V6zC12bod1I/AAAAAAAACoU/eIM9zb0GbRsUt56MfzM5x_iOssHlsxc2QCLcB/s1600/28285224626_d3eab8a676_o.jpg)
![](http://1.bp.blogspot.com/-KrTQjGhg-H0/V6zCz1j41QI/AAAAAAAACoI/lg9EnDueIGUIQUCgsnAr2E1kr0DeeBa4ACLcB/s1600/27997941730_b1591c0ca4_b.jpg)
Για εμένα ήταν η τρίτη χρονιά μου στον αγώνα, έναν αγώνα που κάθε χρόνο ελπίζω να μπορώ να δίνω το παρόν και να περνάω όμορφες στιγμές με φίλους, έχοντας δημιουργήσει ένα άτυπο ραντεβού.