Μπάσκετ: Νίκη για το Άργος Ορεστικό, ήττα για την Καστοριά (αποτελέσματα – βαθμολογία)

mpasketbasket

Άργος Ορεστικό – Αγρίνιο 70-68 και Καστοριά – Ερμής Λαγκαδά 69-74

ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ – ΑΓΡΙΝΙΟ 70-68

Το Άργος Ορεστικό συνεχίζει να βαδίζει από επιτυχία σε επιτυχία, υποτάσσοντας και το μαχητικό Αγρίνιο με 70-68. Το συγκρότημα του Γιώργου Καραταγλίδη, μετά από ένα πρώτο δεκάλεπτο που ελαφρώς ανήκε στον αντίπαλό της (18-20), πήρε την κατάσταση στα χέρια του και δεν κοίταξε ποτέ πίσω, παρότι οι Αιτωλοαρκαρνανοί επιχείρησαν να πραγματοποιήσουν μία μεγάλη ανατροπή, με το ματς να κρίνεται υπέρ τους στις λεπτομέρειες.

Δεκάλεπτα: 18-20, 35-28, 56-49, 70-68
Άργος Ορεστικό (Καραταγλίδης): Γιαγκόπουλος, Σαββίδης 7 (1), Κίτσιου, Μιχαηλίδης 5 (1), Μπέλλος, Τσουμάνας, Τράντας 13 (2), Κώττας 30 (4), Μανδαλάκης 9 (1), Χαντζόπουλος 6, Μποζίνης, Παντελίδης
Αγρίνιο (Μυριούνης): Κυριλής 4, Μπερερής 21 (1), Δασκαλάκης, Παραπούρας 3 (1), Μπαρούχας 11 (2), Σκαρλάτος 4, Μήτσου 6, Γεωργούλας 17 (3), Αναστασάκης 2, Πουρνάρας

———————————————————————————————

Καστοριά-Ερμής Λαγκαδά 69-74

Τη συγκυρία αυτήν εκμεταλλεύτηκε ο Ερμής, προκειμένου να βρεθεί μόνος στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας χάρη στο τελικό 69-74 επί της Καστοριάς. Η ομάδα από τον Λαγκαδά, ήταν εκείνη που «χαμογέλασε» σε μία δύσκολη αποστολή για την ίδια, αν και η απόσταση από τη δεύτερη θέση είναι αρκετά μεγάλη, με πρώτο στόχο να αποτελεί αρχικά η κατάληψη της τρίτης, από την οποία έχει διαφορά μίας νίκης μετά την απώλεια του ΓΣΛ.