Μπάσκετ Β’ Εθνική: Α.Σ. Καστοριάς – Ανατόλια 66-55 (αποτελέσματα – βαθμολογία – φωτο – βίντεο)

564321

Άλλη μία μεγάλη «ανάσα» πήρε η Καστοριά, η οποία επικράτησε με 66-55 του Ανατόλια και προκάλεσε νέο «ντόμινο» στη «μάχη» της σωτηρίας με πενταπλή ισοβαθμία στην έκτη θέση. Μετά το 35-35 του ημιχρόνου, το συγκρότημα του Γιώργου Σούλιου πήρε τα ηνία και οδηγήθηκε σε άλλο ένα πολύτιμο αποτέλεσμα, χάρη στη δυναμική της έδρας του.

Δεκάλεπτα: 16-20, 35-35, 51-44, 66-55.

Καστοριά (Σούλιος): Δίτσιος, Κρανιάς, Ματενίδης 9(1), Γυμνόπουλος 5(1), Τερσενίδης 2, Ζυγούρας 3(1), Ντάλλης 9, Αντωνιάδης 5(1), Τεπετίδης 5, Τακίδης, Τσότσος 13(1), Βοϊβοτόπουλος 15.

Σ.Α.Α.Κ. Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Γκατζιάς 17(3), Δοξάκης 4, Σιώπης 9, Γαλανίδης 18(2), Τριανταφυλλίδης 2, Θεοδωρίδης, Καραμανόλης 2, Σιώμος, Βεργίνης 2, Βρέττας.

Το Άργος Ορεστικό:

Καταφέρνει, μάλιστα, να φτάσει πιο κοντά στη δεύτερη θέση, καθώς η ηρωική εμφάνιση του Άργους Ορεστικού υποχρέωσε σε ήττα με 69-66 στην παράταση την ΑΕΛ. Από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι δεν «καθάριζαν» με την υπόθεση νίκης, όντες μπροστά στο σκορ αλλά με μικρές διαφορές στην κανονική διάρκεια, οι παίκτες του Γιώργου Καραταγλίδη βρήκαν την ευκαιρία να αντιδράσουν και έστειλαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο χάρη σε μία άμυνα που «έσπαγε σίδερα», χάνοντας μάλιστα τη δυνατότητα να πάρουν την νίκη με φόλοου στην εκπνοή (57-57). Με την ίδια «συνταγή» και ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών, όπου κρίθηκε το ματς, έφτασαν σε ένα αποτέλεσμα που τους κάνει να αισθάνονται πιο άνετα για την ταχύτερη δυνατή εξασφάλιση της παραμονής.