ΑθλητικάΚαστοριάΚοζάνη

Έχασε η Καστοριά το πρώτο μπαράζ στους έφηβους (ρεπορτάζ – φωτογραφίες)

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που έγινε στο κλειστό της Πτολεμαΐδας οι έφηβοι του Αρίωνα κέρδισαν αυτούς της Καστοριάς με 66-63 στο πρώτο μπαράζ για τη πρόκριση στο Final 4.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι για 32 λεπτά προηγήθηκαν μέχρι και 11 πόντους αλλά η ψυχή των παικτών του Αρίωνα στο τέλος και τα 3ποντα του Τσότσου έφεραν «τούμπα» το παιχνίδι. Φυσικά η διαφορά δεν είναι μεγάλη για τον Αρίων αλλά και μόνο η νίκη αυτή τη στιγμή μετράει απέναντι σε μια πιο έμπειρη και με τεράστιο βάθος στο πάγκο της ομάδα.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλύτερα στο 1ο δεκάλεπτο και κατάφεραν να προηγηθούν 18-11 με 3ποντο του Αργυρόπουλου και 20-13 στο δεκάλεπτο. Στο επόμενο όμως όλα άλλαξαν. Ο Αρίων έκανε να πετύχει πόντο 4:30 οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 17-0 και προηγήθηκαν 20-30 στο 16ο.
Η Καστοριά διατηρούσε εύκολα με διαφορά 10 πόντων με το ημίχρονο να τελειώνει 30-38. Στο 2ο ημίχρονο η Καστοριά έφτασε και στο +11 (36-47) για να τελειώσει το δεκάλεπτο 42-49. Στη τελευταία όμως ο Αρίων με 3 τρίποντα του Τσότσου έκανε το 50-52 του 33 59-54 στο 36ο με τους φιλοξενούμενους να μη βρίσκουν στόχο με τίποτα.
Στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Ο Μιχαλόπουλος με καλάθι (έχασε τη βολή) μείωσε 62-61 1:35 πριν το τέλος αλλά ο Αργυρόπουλος με καλάθι (το καθαρό φάουλ που του έγινε δεν σφυρίχτηκε) έκανε το 64-61. Ακολούθησαν άστοχα τρίποντα από Μπασακύρη και Μπάρμπα με τον Αντώνιου να κάνει με 2/2 βολές το 64-63 42΄΄ πριν τη λήξη. Ο Πέπα με 2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 66-63 21 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με τον Μπασακύρη να είναι άστοχος σε 3 ποντο στην εκπνοή.
Σε ένα τόσο κρίσιμο παιχνίδι η ΕΚΑΣΔΥΜ προτίμησε να στείλει ένα άπειρο διαιτητή και μια εντελώς άπειρη γραμματεία που ξεχνούσε να γυρίσει το βελάκι και που στο τέλος δεν είδε ότι η μια βολή του Πέπα κατέληξε στο καλάθι. Αυτά
Διαιτητές: Κατωτοικίδης- Ντίνγκο.
Τα 10λεπτα: 20-13, 30-38 (ημ.) 42-49, 66-63 (τελ.)
Αρίων: Μπάρμπας 2, Αρσενίδης 4, Εσπερίδης 2, Παπαδόπουλος 1, Αργυρόπουλος 18 (1), Πέπα 13 (1), Τσότσος 18 (5), Κεχάογλου 2, Δρουμτσέκας 6.
Καστοριά: Μπασακύρης 11 (2), Γεωργιάδης 5 (1), Νάντσος, Καλαϊτζίδης 4, Τούσκας 3, Γουρζάνης 10 (2), Μιχαλόπουλος 3, Ριζόπουλος 2, Τζήμας, Αντωνίου 19, Μπαμπάκος, Δαμιανού 6.https://e-ptolemeos.gr/wp-content/uploads/2018/01/IMG_3164.jpghttps://e-ptolemeos.gr/wp-content/uploads/2018/01/IMG_3159.jpghttps://e-ptolemeos.gr/wp-content/uploads/2018/01/IMG_3160.jpg