ΑθλητικάΆργος ΟρεστικόΕλλάδαΚαστοριάτελευταίες ειδήσεις

Πρώτη στον 12ο Διεθνή Μαραθώνιο “Μέγας Αλέξανδρος” η Σόνια Τσεκίνη – Μπουδούρη (φωτογραφίες – βίντεο)

Την απονομή έκανε ο Καστοριανός Δήμαρχος Αμπελοκήπων-Μενεμένης Λάζαρος Κυρίζογλου – Μεγάλος νικητής στους άνδρες ο Μιχάλης Παρμάκης

Μεγάλος νικητής του δρόμου των 42,195 χλμ.12 στο 12ο Διεθνή Μαραθώνιο “Μέγας Αλέξανδρος” αναδείχθηκε ο Μιχάλης Παρμάκης, ο οποίος πέρασε την αψίδα του τερματισμού στη Λεωφόρο Μεγάλου Αλεξάνδρου, στο ύψος του Αγάλματος του Μακεδόνα στρατηλάτη, με χρόνο 2 ώρες 28:16 τρέχοντας με τη Volkswagen Running Team, όπως και ο αθλητής που τον ακολούθησε στο βάθρο, ο Κυριάκος Συμιριώτης (2 ώρες 30:31). Την τριάδα των νικητών συμπλήρωσε ο Ιλίρ Κελέζι από την Αλβανία (2 ώρες 35:14).

Στο Μαραθώνιο των γυναικών, το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Σόνια Τσεκίνι-Μπουδούρη με χρόνο 2 ώρες 47:05, αφήνοντας πίσω της την Μαρία Βράιτς από την Κροατία (2 ώρες 50:57), που τερμάτισε στο βάθρο για άλλη μια χρονιά (ήταν επίσης 2η πέρσι και 3η πρόπερσι), ενώ την τριάδα έκλεισε η Στεφανία Λεοντιάδου (2 ώρες 58:44).

Την απονομή έκανε ο Καστοριανός Δήμαρχος Αμπελοκήπων-Μενεμένης Λάζαρος Κυρίζογλου, ενώ στο βάθρο η Σόνια ανέβηκε μαζί με την κόρη της.