ΑθλητικάΕλλάδαΚαστοριάΚόσμος

Χρυσό με παγκόσμιο ρεκόρ και ασημένιο στο φινάλε στο Ρότερναμ (φωτογραφίες -βίντεο)

14141676_10207444967986458_4183396987780267277_n

Τα τέσσερα μετάλλια στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Ρότερνταμ έφτασε η Ελλάδα προσθέτοντας ακόμα δυο ένα χρυσό κι ένα ασημένιο κατά την τελευταία ημέρα της διοργάνωσης.

Μετά το ασημένιο της δικώπου ελ βαρών νέων ανδρών από τους Ντούσκο-Πέτρου και το χάλκινο του τετραπλού σκιφ ελ βαρών ανδρών με τους Λ.Κόνσολα-Π.Μαγδανή-Γ.Κόνσολα-Σ.Γιάνναρο τις προηγούμενες μέρες ,ήρθε το πρώτο χρυσό μετάλλιο της Ελλάδας σε παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων χάρις τη σπουδαία νίκη της δικώπου άνευ εφήβων και των Γιάννη Καλανδαρίδη-Νίνου Νικολαϊδη (ΦΩΤΟ) που τερμάτισαν πεντακάθαρα και με διαφορά στην 1η θέση του τελικού σημειώνοντας μάλιστα νέο παγκόσμιο ρεκόρ καταρρίπτοντας το προηγούμενο 6:34.23 που άντεχει για 10 ολόκληρα χρόνια από το 2006 όταν το είχε πετύχει στο Άμστερντάμ η βάρκα της Ρουμανίας .

Το ελληνικό πλήρωμα ξεκίνησε από τη 2η θέση όπου παρέμεινε μέχρι τα μισά της κούρσας κι απο εκεί και πέρα ανέβασαν ρυθμό και κέρδισαν το χρυσό με χρόνο 6:32.51. Στη δεύτερη θέση το γερμανικό πλήρωμα με 6:35.00 και στην 3η αυτό της Νοτίου Αφρικής με 6:44.82.

Σπουδαία επιτυχία και για το διπλό σκιφ των νεανίδων που κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Ρότερνταμ . Η Ελληνική βάρκα με τις Αναστασία Βόντζου και Αννέτα Κυρίδου πέρασε 2η στα 1000μ. στη συνέχεια έπεσε στην 4η θέση αλλά στα τελευταία 500μ. κάνοντας εντυπωσιακό φινάλε κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 7:10.55 αφήνοντας για ελάχιστα εκατοστά τρίτη την Ιταλία που τερμάτισε σε 7:10.78 . Το χρυσό κατέκτησε η βάρκα των ΗΠΑ με 7:08.12.

Κοντά στο βάθρο έφτασε και η δίκωπος άνευ των Νεανίδων με τις Γεωργούδη-Μπούρμπου Χ. να τερματίζουν στην 4η θέση ενώ στην 5η θέση τερμάτισαν τόσο η τετράκωπος άνευ των εφήβων με τους Κουκούτη-Παλαιοπάνο-Γιάννατζη-Στάμο όσο και το τετραπλό σκιφ των νεανίδων με τις Βιτζιλαίου-Μπούρμπου Ε.-Τσαμοπούλου-Πέργουλη.

Τέλος το τετραπλό σκιφ των εφήβων με τους Δεμέλη-Σακκά-Μπαλή-Παπακωνσταντίνου πήρε την 1η θέση στον μικρό τελικό και την 7η στη γενική κατάταξη.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και τους προπονητές τους.

14199300_10207444967746452_4803421105190558863_n 14080046_10207444963106336_6046704501127311658_n 14191943_10207444968306466_2895020486580818119_n

Συγχαρητήρια από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας στους Παγκόσμιους πρωταθλητές

Ο πρόεδρος της Δημοκρατίας Προκόπης Παυλόπουλος καθώς και ο υφυπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού Σταύρος Κοντονής απέστειλαν συγχαρητήριες επιστολές στους παγκόσμιους πρωταθλητές του Ρότερνταμ Γιάννη Καλανδαρίδη και Νίνο Νικολαϊδη μετά την επιτυχία τους στο παγκόσμιο πρωτάθλημα όπου κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο

Χαρακτηριστικά ο κύριος Παυλόπουλος αναφέρει:

«Η κορυφαία, “χρυσή”, παγκόσμια επιτυχία σας, και μάλιστα με νέο παγκόσμιο ρεκόρ, αποδεικνύει εμπράκτως τις τεράστιες δυνατότητές σας και το λαμπρό σας μέλλον. Αποδεικνύει όμως και το εξίσου λαμπρό μέλλον του Ελληνικού Αθλητισμού εν γένει, ύστερα και από τις μεγάλες επιτυχίες των Ολυμπιακών Αγώνων. Θερμά συγχαρητήρια και καλή συνέχεια, πάντα στην κορυφή»

Ο Υφυπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού κ. Σταύρος Κοντονής προέβη στην παρακάτω δήλωση:

Μετά την εξαιρετική παρουσία των αθλητών και αθλητριών μας στην Κωπηλασία στους πρόσφατους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, είχαμε τη χαρά να πανηγυρίσουμε νέες σπουδαίες διακρίσεις. Η συγκομιδή τεσσάρων μεταλλίων, ενός χρυσού, δύο ασημένιων και ενός χάλκινου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας του Ρότερνταμ, αλλά και το παγκόσμιο ρεκόρ από τους Γιάννη Καλανδαρίδη και Νίνο Νικολαΐδη στη δίκοπο άνευ εφήβων, αποδεικνύει ότι το άθλημα στη χώρα μας έχει τεράστια δυναμική. Τα θερμά μου συγχαρητήρια στους αθλητές, τους προπονητές αλλά και την Ομοσπονδία για την καλή δουλειά που γίνεται. Η Κυβέρνηση θα συνεχίσει να στηρίζει τις προσπάθειες των αθλητών όπως έχει κάνει μέχρι τώρα“.