ΑθλητικάΚαστοριά

Πολλά μπράβο στην ομάδα του ΑΣ Καστοριάς

mpasket2015-16

Στην παρθενική εμφάνιση του Α.Σ. Καστοριάς στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής κατηγορίας για την αγωνιστική περίοδο 2015 – 2016, στον αγώνα κατάταξης που διεξήχθη στο κλειστό γήπεδο Ν. Ιωνίας Βόλου με αντίπαλο τον Ιωνικό Νίκαιας, η ομάδα του Α.Σ. Καστοριάς ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με σκορ 62 – 60.

Ήταν ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ που κρίθηκε στην κυριολεξία στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Ήταν η κορύφωση μιας εκπληκτικής χρονιάς όπου η ομάδα μας στην κανονική διάρκεια των αγώνων, κατέλαβε την 3η θέση στη βαθμολογία, ισοβαθμώντας με την ομάδα του Γ.Σ. Λάρισας (4η λόγω goal average),  και μόλις ένα βαθμό πίσω από την 2η Α.Ε. Λάρισας.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σ’ όλη την ομάδα για την ονειρική αυτή χρονιά. Ιδιαίτερα όμως αξίζουν συγχαρητήρια στον κόσμο της Καστοριάς, που ήταν δίπλα στις προσπάθειες από το πρώτο μέχρι το τελευταίο παιχνίδι και η υποστήριξη και η συμπαράστασή του, αποτελεί εγγύηση για συνέχιση της προσπάθειας, σε όποια κατηγορία αγωνιστεί η ομάδα τη νέα περίοδο, μιας και παρόλη την ήττα στον αγώνα κατάταξης, είναι μέσα στις πέντε επιλαχούσες ομάδες που θα συμπληρώσουν τυχόν κενές θέσεις, που ενδεχομένως θα προκύψουν στην Α2 Εθνική κατηγορία την αγωνιστική περίοδο 2016 – 2017.

Δεκάλεπτα: 19-20, 39-37, 48-45, 62-60
Διαιτητές: Καλογερόπουλος-Ζαχαρής

Α.Ο.ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Οικονόμου): Γιαννίκος, Κούτουλας 8 (2), Βανδώρος, Γεωργοπαπαδάκος 7 (1), Ντιμπ 8, Μούκας, Ρεκουνιώτης 10, Γκιουζέλης 2, Λυκογιάννης 16 (1), Βεσκούκης 11 (2).
Α.Σ.ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ (Σούλιος): Αντωνιάδης 13, Κρανιάς, Ματενίδης 9 (1), Γυμνόπουλος 11 (1), Τερσενίδης, Ντάλλης 6, Τασιούδης, Τσότσος 6, Βοϊβατόπουλος 6, Τσαούσης 2, Τεπετίδης 7 (1).