ΑθλητικάΕλλάδαΚαστοριά

Μια πρώτη συνοπτική ματιά στο 43ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων που θα γίνει στην Καστοριά

eok me simaia

Οι 6 Μονομάχοι

Η τελική φάση του 43ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων (Final 6) θα διεξαχθεί στην Καστοριά στο χρονικό διάστημα 4-8 Μαΐου 2016. Θα επιχειρήσουμε σήμερα να ρίξουμε μια συνοπτική πρώτη ματιά στις ομάδες που έχουν κερδίσει ή διεκδικούν τη συμμετοχή τους στην τελική φάση.

Στο τέλος του άρθρου υπάρχει το Πρόγραμμα των αγώνων της Τελικής Φάσης, ενώ τις ερχόμενες ημέρες θα ακολουθήσει αναλυτικό αφιέρωμα στις ομάδες που θα συμμετάσχουν στην τελική φάση του 43ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων.

Σύμφωνα με την προκήρυξη της ΕΟΚ στην Τελική (Γ΄) Φάση θα πάρουν μέρος 6 σωματεία και συγκεκριμένα:

1) Ο Πρωταθλητής Ε.Σ.Κ.Α.

Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός Αθλητικός Όμιλος, καθώς στις 12 Απριλίου επικράτησε με σκορ 83-60 του Γ.Σ. Περιστερίου, έφτασε στο 3-0 (“κουβαλούσε” τις δύο νίκες από την κανονική περίοδο) και κατέκτησε τον τίτλο.

Στα ημιτελικά ο Παναθηναϊκός είχε αποκλείσει τον ΑΣΕ Δούκα (3-0) και το Περιστέρι το Μαρούσι (3-1).

 

 

2) Ο Πρωταθλητής Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α.

Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Ίκαρος Καλλιθέας που επικράτησε στον Τελικό με 2-0 του Ολυμπιακού.

ΑΕ ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (2-0)  72-54, 78-47.

Στον Τελικό αναμετρήθηκαν ο Ίκαρος Καλλιθέας, που προκρίθηκε με 2-0 νίκες του Κρόνου Αγ.Δημητρίου (79-66, 82-54) και ο Ολυμπιακός, που απέκλεισε με 2-0 νίκες τον Πανιώνιο (49-42, 61-57).

 

 

3) Ο Πρωταθλητής Ε.ΚΑ.Σ.Θ.

Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε στον άτυπο Τελικό του Άρη με 72-65. Ο αγώνας έγινε για την 3η αγωνιστική του Final-4 της Ε.ΚΑ.Σ.Θ., που διεξήχθη από 19-23/4 στο γήπεδο της Μίκρας, στη Θεσσαλονίκη και συμμετείχαν ο ΠΑΟΚ, ο Άρης, η ΑΚΘ Αστέρια και η ΧΑΝΘ.

 

 

 

4) Ο Νικητής του Α΄ Ομίλου της Β΄ Φάσης, στον οποίο συμμετείχαν οι πρωταθλητές Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ., Ε.ΚΑ.Σ.Χ., Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ., Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ. & Ε.Σ.ΚΑ.Θ.

Ο Όμιλος διεξήχθη στο χρονικό διάστημα 23-27/4 στη Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης και συμμετείχαν οι: Σ.Α. Καβάλας «Αστέρας», ΠΟ Νέων Μουδανιών, Πιερικός/Αρχέλαος ΣΦΚ Κατερίνης, Πρωτέας Γρεβενών και Α.Ε. Λάρισας.

Νικητής αναδείχθηκε ο πρωταθλητής Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ. Πιερικός/Αρχέλαος ΣΦΚ Κατερίνης.


 

 

 

5) Ο Νικητής του Β΄ Ομίλου της Β΄ Φάσης, στον οποίο συμμετείχαν οι πρωταθλητές Ε.Σ.Κ.Α.Η., Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.ΝΟ.Π., Ε.Σ.Κ.Α.Κ. & Ε.Σ.ΚΑ.Β.Δ.Ε.

Ο Όμιλος (για τον οποίο υπήρξε στο site εκτενές αφιέρωμα) διεξήχθη στο χρονικό διάστημα 22-24/4 στη Λευκάδα και συμμετείχαν οι: ΑΣΠ Προμηθέας, Καλαμάτα 1980, Ποσειδών Λουρτακίου και Δόξα Λευκάδας.

Νικητής του ομίλου αναδείχθηκε ο πρωταθλητής Ε.Σ.Κ.Α.Η. ΑΣΠ Προμηθέας.

 

 

 

 

 

6) Ο Νικητής του Γ΄ Ομίλου της Β΄ Φάσης, στον οποίο συμμετείχαν οι πρωταθλητές Ε.Σ.Κ.Α.Σ.Ε., Ε.ΚΑ.Σ.Κ., Ε.Σ.Κ.ΚΥΚΛΑΔΩΝ, ΤΕ ΔΩΔ/ΝΗΣΟΥ και ο νικητής μεταξύ των Πρωταθλητών ΤΕ ΧΙΟΥ, ΤΕ ΣΑΜΟΥ και ΤΕ ΛΕΣΒΟΥ.

Ο Όμιλος διεξήχθει στο χρονικό διάστημα 23-27/4 στο Μέτς Α΄ στο Παγκράτι και συμμετείχαν οι: Ερμής Σχηματαρίου, ΓΣ Εργοτέλης, ΑΟ Ερμούπολης και ΑΕ Δικαίου, ενώ ο Φ.Ο. Βροντάδου Χίου αποχώρησε.

Nικητής αναδείχθηκε ο πρωταθλητής Ε.ΚΑ.Σ.Κ. ΓΣ Εργοτέλης.

 

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΕΦΗΒΩΝ

ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΕΦΗΒΩΝ – ΚΑΣΤΟΡΙΑ
 ΤΕΤΑΡΤΗ   4/5  –  1η  Αγωνιστική
ΠΙΕΡ/ΑΡΧΕΛ ΚΑΤΕΡΙΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 16:00
ΠΑΟ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 18:00
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΠΑΟΚ 20:00
 ΠΕΜΠΤΗ   5/5  –  2η  Αγωνιστική
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΙΕΡ/ΑΡΧΕΛ ΚΑΤΕΡΙΝ 16:00
ΠΑΟ ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 18:00
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΠΑΟΚ 20:00
 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ   6/5  – 3η  Αγωνιστική
ΠΙΕΡ/ΑΡΧΕΛ ΚΑΤΕΡΙΝ ΠΑΟ 15:00
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 17:00
ΠΑΟΚ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 19:00
 ΣΑΒΒΑΤΟ    7/5  –  4η   Αγωνιστική
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΠΙΕΡ/ΑΡΧΕΛ ΚΑΤΕΡΙΝ 14:00
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 16:00
ΠΑΟ ΠΑΟΚ 18:00
 ΚΥΡΙΑΚΗ   8/5  –  5η  Αγωνιστική
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 09:00
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΠΑΟ 11:00
ΠΑΟΚ ΠΙΕΡ/ΑΡΧΕΛ ΚΑΤΕΡΙΝ 13:00

 

asp-promitheas.gr

περισσότερα

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.

Back to top button