Άργος ΟρεστικόΚαστοριά

Μπάσκετ Β’ Εθνική: Σπουδαίες νίκες για Καστοριά εκτός και Άργος Ορεστικό εντός (αποτελέσματα – βαθμολογία)

mpasketbasket

«Σοκ» στον ΓΣΛ προκάλεσε η Καστοριά, περνώντας από τη Θεσσαλία με 71-60. Οι παίκτες του Γιώργου Σούλιου, απέδωσαν υποδειγματικά στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας σε ένα επιμέρους σκορ 9-20 και μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο σε απόσταση 11 πόντων από τους γηπεδούχους (40-51). Απέδειξαν, ότι δεν είχαν κανένα πρόβλημα να διαχειριστούν αυτό το προβάδισμα και να φτάσουν σε μια νίκη που τους κρατάει ζωντανούς στη «μάχη» της εισόδου στην πρώτη τετράδα, η οποία οδηγεί σε μπαράζ ενδεχόμενης ανόδου στην Α2.

 

 

 

ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 71-59

Μετά το ρεπό του, το Άργος Ορεστικό… ξέδωσε απέναντι στον Ιωνικό Ιωνίας, επικρατώντας με 71-59. Το εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο του συνόλου του Γιώργου Καραταγλίδη, το οποίο απέφερε επιμέρους σκορ 28-10, ήταν κι εκείνο που καθόρισε τον νικητή, με την ομάδα της Καστοριάς να μην ανησυχεί στην τελευταία περίοδο και να προβαίνει άνετα σε άλλο ένα εντός έδρας θετικό αποτέλεσμα.

 

Δεκάλεπτα: 19-19, 35-34, 63-44, 71-59
Διαιτητές: Τσουμαχίδης-Ζαχαρής
Άργος Ορεστικό (Καραταγλίδης): Γιαγκόπουλος, Σαββίδης 3, Κίτσιου 3, Μιχαηλ΄θδης 25 (5), Μπέλλος, Μαυρίδης 21 (1), Τράντας 11 (3), Κώττας, Μανδαλάκης 3, Χαντζόπουλος 5, Μποζίνης
Ιωνικός Νικαίας (Μπαξεβάνης): Μυτακίδης, Πρωτούλης 8, Παναγιώτου 7 (1), Τάκης, Βάλλιος, Πονόπουλος, Σιδηροηλίας 10, Μαυροκεφαλίδης 2, Πριμεράκης, Μούκας 12 (1), Κρομμύδας 20

 

Βαθμολογία (σε 23 αγώνες):

1. Αίολος Αστακού 42 (21-0)*
————————————–
2. ΑΕΛ 38 (17-4)*
————————————–
3. ΓΣΛ 36 (14-8)
4. Ερμής Λαγκαδά 35 (14-7)*
5. Καστοριά 35 (13-9)
6. Άργος Ορεστικό 33 (12-9)*
7. Αγρίνιο 33 (12-9)*
8. Στρατώνι 32 (11-10)*
9. Πιερικός Αρχέλαος 31 (10-11)*
10. Πολύγυρος 31 (9-13)
11. Ανατόλια 31 (9-13)
————————————–
12. Ευκαρπία 29 (7-15)
13. Ιωνικός Ιωνίας 27 (5-17)
14. ΕΑΚ Θεσσαλονίκης 25 (4-17)*
15. Τιτάνες Παλαμά 25 (3-19)

(*) Έχουν πραγματοποιήσει το ρεπό τους

 

24η αγωνιστική (27/3):

Ανατόλια – Πιερικός Αρχέλαος
Ευκαρπία – Αίολος Αστακού
Ερμής Λαγκαδά – Αγρίνιο
ΑΕΛ – ΕΑΚ Θεσσαλονίκης
Καστοριά – Τιτάνες Παλαμά
Πολύγυρος – Άργος Ορεστικό
Ιωνικός Ιωνίας – Στρατώνι

Ρεπό: ΓΣΛ

 

Περισσότερα σε λίγο…

 

basketblog.gr

 

περισσότερα

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.

Back to top button