Αθλητικά

Βόλεϊ: Ήττα για τις Κορασίδες στην πρεμιέρα της τελικής φάσης – Νίκη για τις Παγκορασίδες (ρεπορτάζ – βαθμολογίες)

volley2015-16

Την ήττα γνώρισαν οι Κορασίδες της Α.Π.Καστοριάς στην πρεμιέρα της τελικής φάσης του πρωταθλήματος της Ε.Σ.ΠΕ.Μ από τον Αρχέλαο Κατερίνης.
Η ομάδα προσπάθησε πολύ για ένα θετικό αποτέλεσμα, ωστόσο δεν κατάφερε να αποκομίσει κάτι παραπάνω από την ήττα με 0-3 σετ.

Ο Αρχέλαος, παρά τα σχετικά πολλά χαμένα σερβίς, εκμεταλλεύτηκε το άγχος των γηπεδούχων (επίσης πολλά χαμένα σερβίς), χάρη στην επίθεσή του, ενώ τόσο η υποδοχή, όσο κι η άμυνά του βοήθησαν στο να κρατηθεί η μπάλα κοντά στο φιλέ.

Τα σετ: 21-25, 18-25, 15-25
Αναλυτικά: Στο 1ο σετ ο Αρχέλαος, μετά το 8-9 υπέρ του άνοιξε τη διαφορά και τη συντήρησε (8-12, 9-14, 13-18, 14-20, 18-24). Στο 2ο σετ, ξέφυγε νωρίς και κράτησε το προβάδισμα (2-7, 8-16, 11-18, 16-22, 17-24). Στο 3ο σετ μετά το 6-7 ο Αρχέλαος πήρε και πάλι καλό προβάδισμα, το οποίο το κράτησε ως το τέλος (6-11, 7-13, 11-19, 14-23).

Στον άλλο αγώνα, ο Αριστοτέλης Σκύδρας επικράτησε 3-0 του ΓΣ Κοζάνης (25-21, 25-20, 25-13)

Α.Π.ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ – ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ: 0-3

ΑΠ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ (Φωτόπουλος): Φ. Ήργη, Μυλωνά, Κ. Ήργη, Κετσμενίδου, Φωτοπούλου, Λέκου, Παπαδοπούλου, Ζούνη, Β. Τζήλλα, Μέλλιου, Βλαχάβα, Καλαφατίδου.

ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Χανδόλια, Α. Δερβένη, Ντίτσα, Τζιλίνη, Φ. Δερβένη, Μάτιου, Κυπαρίσση, Π. Συβρίδου.

Κυριακή 24/01/2016

Στον άλλο αγώνα του Σαββατοκύριακου οι Παγκορασίδες δε δυσκολεύτηκαν καθόλου και νίκησαν άνετα την ομάδα του Αριστέα Φιλώτα με σκορ 3-0 σετ, παραμένοντας στην κορυφή του ομίλου.
Α.Π.ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ – ΑΡΙΣΤΕΑΣ ΦΙΛΩΤΑ 3-0 (25-15, 25-18, 25-6)
(ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΣ) ΗΡΓΗ Α., ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗ Ο.,  ΜΥΛΩΝΑ Μ., ΤΟΥΣΚΑ Α., ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Β., ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΥ Μ., ΜΕΛΛΙΟΥ Α., ΖΟΥΝΗ Α., ΠΑΠΑΦΙΛΙΠΠΟΥ Π., ΤΖΗΛΛΑ Α.,ΚΑΡΑΝΙΚΟΛΑ Α., ΚΙΟΣΛΗ Ζ., ΚΡΑΝΙΑ Θ., ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ Β.